Neon Innesa (Paracheirodon innesi)
Specyfika i zalecenia
wielkość ryby: 3cm – 3.5cm
wielkość akwarium: od 54l
minimalna ilość: 8-10szt. (preferowane więcej)
Rozmnażanie: jajorodne
temperatura wody: 20 oC – 26 oC
ph wody: 5.5 – 7.5
twardość wody: najlepiej miękka
Występowanie
Neon innesa zamieszkuje zachodnie i północne dorzecze Amazonki. Można go spotkać w mniejszych dopływach, leśnych strumieniach i głównych kanałach. Kraje występowania to: południowo-wschodnia Kolumbia, Brazylia i wschodnia część Peru.
Karmienie
Ryby z tego gatunku możemy karmić zarówno pokarmami roślinnymi jak i zwierzęcymi. Polecane są pokarmy żywe, mrożone, jak i suche. Dieta tych ryb powinna być zróżnicowana, z przewagą pokarmów żywych i mrożonych jak dafnia, rozwielitka, artemia, wodzień uzupełniona o pokarmy roślinne.
Akwarium i warunki życia
Neon Innesa to ryba ławicowa, więc mimo jego niewielkich rozmiarów nie jest ona zalecana do trzymania w małych akwariach poniżej 54l i dobrze filtrowanych stosując do tego celu wysokowydajny filtr kubełkowy, wypełniony odpowiednimi mediami filtracyjnymi. Podłoże najlepiej piaszczyste z dużą ilością korzeni, gałęzi, suchych liści. Samo akwarium powinno być miejscowo gęsto obsadzone, najlepiej mało wymagającą roślinnością, która będzie dla nich dodatkowym schronieniem. Ryba ta preferuje zacienione miejsca z niewielką ilością światła, stąd też nie nadaje się do mocno oświetlonych akwariów typu High Tech.
Temperatura wody w jakiej najlepiej się czuje to 20 oC -26 oC (jednak temperatura ta powinna być raz ustalona i stała), sama woda najlepiej powinna być miękka i kwaśna.
Charakterystyka
Ryba osiąga wielkość od około 3 cm do około 3,5 cm. długości. Górna część ciała jest opalizująca niebieska, brzuch srebrzysty, natomiast od płetwy ogonowej do brzucha biegnie czerwony pas. Na grzbiecie czasem pojawia się ciemny oliwkowo zielony połysk. Pozostała część ciała wraz z płetwami jest przeważnie przezroczysta.
Neonki Innesa są łagodnie usposobionymi rybami, stąd też zaleca się ich trzymanie z innymi rybami o podobnie łagodnym usposobieniu.
Rozmnażanie
Do rozmnożenia tego gatunku wymagane są albo mocno zaciemnione osobne akwaria albo główne akwarium z mocno zacienionymi miejscami. Woda bardzo miękka i kwaśna. Zapłodniona samiczka, najczęściej w przeciągu kilku dni składa około 100 jajeczek na różnych częściach roślin. Wylęg następuje w około 24h – 48h. Ważne jest, aby po wylęgu albo odłowić młode do osobnego zbiornika albo rodziców, dla których młode po wylęgu mogą stać się pokarmem.
W zbiornikach wielogatunkowych młode mogą stać się pokarmem także dla innych ryb, stąd też jeśli zależy nam na potomstwu, zbiornik powinien posiadać liczne kryjówki, w których młode mogły by się schronić, lub też należy odłowić młode po urodzeniu albo zapłodnioną samiczkę do osobnego zbiornika.